چاپ
ارسال به دوست

هشدار

شهروندان مراقب تب کریمه کنگو باشید

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان گفت: شهروندان محترم با فرارسیدن فصل گرما، مراقب شیوع بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو که بیماری مشترک بین انسان و دام است، باشند.

 به  گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی چهارمحال و بختیاری دکتر حسین صالحی اظهار داشت: با توجه به فرارسیدن فصل گرما وافزایش فعالیت کنه‌ها، احتمال شیوع بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو وجود دارد، بنابراین شهروندان و بهره برداران باید هوشیارانه اقدامات پیشگیری از جمله سم‌پاشی اماکن دامی، رعایت بهداشت فردی هنگام تماس با دام، گوشت و آلایش دامی و پرهیز از کشتار دام خارج از کشتارگاه را رعایت و شهروندان از مصرف جگر خام دام یا نیم پخته خودداری کنند.

وی گفت: بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو از طریق گزش کنه، نیش حشرات، تماس با خون یا ترشحات مبتلایان، له کردن کنه، تماس مستقیم با لاشه گوشت، خون، ترشحات و بافت های آلوده دام قابل انتقال است و افراد در تماس با دام و فرآورده های دامی شامل دامداران، توزیع کنندگان فرآوردهای خام دامی، سلاخان، قصابان و همچنین بانوان خانه دار، افراد در معرض این بیماری هستند.

دکتر صالحی  بيان كرد: تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در دام علائم آنچنانی ندارد و دام‌های مبتلا به کریمه کنگو چند روزی دچار تب گذرا و کمی بی‌اشتهائی شده که معمولاً برای دامداران قابل تشخیص نیست که این مدت زمان پخش ویروس است که حتی بدون درمان هم بهبودی در دام حاصل می‌شود.ولی در انسان خطرناک بوده و اگر به موقع تشخیص و درمان نشود، احتمال مرگ فرد بیمار خیلی بالا است.

معاون سلامت  با اشاره به اينكه سلاخان، کشاورزان، دامداران، پرسنل بیمارستانی، افراد شاغل در آزمایشگاه‌ها، زنان خانه دار و همه افرادی که با فرآورده‌های دامی خام در ارتباط هستند، جزو افراد پرخطر از نظر ابتلا به تب کریمه کنگو به شمار می روند، افزود: افرادی که خارج از کشتارگاه و بدون رعایت پوشش بهداشتی از جمله دستکش، عینک و ماسک اقدام به کشتار غیر مجاز دام می‌کنند و افرادی که گوشت تازه تولید شده در خارج از کشتارگاه را تهیه می‌کنند، بیشتر از سایرین در معرض ابتلاء به تب کریمه کنگو هستند.

وی خاطرنشان کرد: دام در کشتارگاه‌ها با نظارت دامپزشکی ذبح و بعد از ۲۴ ساعت نگهداری در سالن پیش سرد در بازار عرضه می‌شود و شهروندان با خرید گوشت از مراکز معتبر عرضه گوشت از ابتلا به بیماری مصون می‌مانند.

معاون سلامت اداره‌کل دامپزشکی از شهروندان خواست فرآورده‌های خام دامی مورد نیاز خود را از مراکز معتبر و تحت نظارت دامپزشکی تهیه کنند و در صورت مشاهده هرگونه تخلف بهداشتی در مراکز، مراتب را با سامانه پاسخگویی سراسری دامپزشکی به شماره ۱۵۱۲ در میان گذارند.


 • فایل پیوست :
 • کد خبر: ٢٥٢٧٧١/
 • ١٢:٣٢ - 1399/03/21/
 • تعداد بازدید: 36

خروج
آدرس سازمان دامپزشکی کشور

آدرس: شهرکرد - سه راهی خوزستان - ابتدای جاده ی اصفهان - اداره کل دامپزشکی استان چهارمحال و بختیاری

تماس با ما
 • تلفن: 03833339007-8

 • کد پستی: 8814893363

 • فکس: 03833333090

لینک ها
آمار بازدید
 • بازدید این صفحه : 108486
 • بازدید امروز : 138
 • کل بازدید : 220018
 • بازدیدکنندگان آنلاين : 1
تلفن ارتباط مردمی سازمان دامپزشکی کشور 1512
تاریخ آخرین بروزرسانی سایت: 1399/05/16