• 1399/10/26 - 21:21
  • تعداد بازدید : 260
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

معدوم سازی دو راس تکسمی مبتلا به مشمشه در شهرستان خانمیرزا

دو رأس اسب و الاغ مبتلا به بیماری «مشمشه» در شهرستان خانمیرزا، معدوم‌سازی و دفن بهداشتی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان چهارمحال و بختیاری به نقل از دکتر یونس دریالعل سرپرست  شبکه شبکه دامپزشکی شهرستان خانمیرزا  در راستای تشخیص و مبارزه با بیماری مشمشه و انجام تست جلدی و خونگیری در برنامه مبارزه با بیماری‌های مشترک ،یک راس اسب و یک راس الاغ به علت ابتلای به بیماری مشمشه شناسایی و معدوم گردید .

دکتر دریالعل گفت: بیماری مشمشه  یكی از مهمترین بیماری های مشترك انسان و تك سمیان است و افزود : بیماری مشمشه در انسان با علائمی همچون تب، دردهای عضلانی و مفصلی، ذات الریه، زخم های جلدی به همراه ترشحات چركی دیده شده و در برخی موارد آبسه در طحال، كبد و ریه ها نیز مشاهده می شود.

وی تصریح كرد: این بیماری در تك سمیان با علائمی مانند تب، تنگی و صدا دارشدن تنفس، افسردگی و كاهش وزن، ضایعاتی در بینی با ترشحات سروزی و چركی و افزایش قطر و برجسته شدن عروق لنفاوی و غیره همراه است.

وی در ادامه افزود با توجه به اینکه بیماری مشمشه جزو بیماری مشترک بین انسان و دام است در صورت بروز سبب به خطر افتادن بهداشت عمومی می گردد لذا از تمامی مردم عزیز شهرستان درخواست داشتند قبل از حمل و جابجایی هرگونه دام و بخصوص تک سمی ها به شهرستان ضمن ارائه درخواست حمل دام به شبکه دامپزشکی و اطمینان از سلامت دام ها اقدام به حمل و جابجای دام به شهرستان نمایند.

  • گروه خبری : اخبار شهرستان صفحه اصلی,اخبار اسلایدر
  • کد خبر : 259149

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید