• 1399/07/07 - 13:23
  • تعداد بازدید : 221
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

اداره‌کل دامپزشکی استان میزبان برگزاری همایش کشوری (وبینار) هاری

همایش دو روزۀ کشوری بیماری هاری به مناسبت روز جهانی هاری به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد

به گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل دامپزشکی استان چهارمحال و بختیاری، همایش (وبینار) کشوری دو روزه راهکارهای مقابله با بیماری هاری به دلیل شیوع بیماری کووید-19 با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی و به صورت ویدئو کنفرانس به میزبانی این اداره‌کل دامپزشکی استان برگزار شد.

مدیرکل دامپزشکی استان گفت: هاری به عنوان یکی از مهم‌ترین بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان مطرح بوده که ویروس عامل این بیماری در تمامی پستانداران سبب بیماری می‌شود و مرگ حیوان یا انسان مبتلا به بیماری حتمی است.

دکتر حسینعلی سلطانی افزود: به دلیل اهمیت این بیماری، سالروز درگذشت «لویی پاستور» که روز 28 سپتامبر (مصادف با 7 مهر ماه) توسط سازمان‌های بین‌المللی مانند، سازمان ملل متحد، سازمان جهانی بهداشت، سازمان جهانی بهداشت حیوانات به نام روز جهانی هاری نامگذاری شده است. «لویی پاستور» پزشک فرانسوی بوده که با تلاش او و همکارانش واکسن این بیماری کشف و جان بسیاری از انسان‌ها و حیوانات نجات داده شد.

مدیرکل دامپزشکی استان بیان داشت: همایش کشوری بیماری هاری به اهتمام سازمان دامپزشکی کشور، مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان حفاظت محیط زیست، انستیتو پاستور ایران و همچنین سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های وزارت کشور برگزار شد که اداره‌کل دامپزشکی استان به عنوان میزبان این همایش، پذیرای کارشناسان استانی دستگاه‌های اجرایی مرتبط بود.

دکتر سلطانی به اهمیت آموزش، اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی در خصوص بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان اشاره کرد و گفت: به طور یقین فعالیت‌های مختلف مانند واکسیناسیون مؤثر، بیماریابی به موقع، درمان پس از برخورد (Post exposure treatment) و ... در کنار مباحث آموزش و اطلاع‌رسانی می‌توانند مفید واقع شوند.

مدیرکل دامپزشکی استان گفت: صاحبان حیوانات ناقل بیماری هاری (دامداران، افرادی که سرپرستی حیوانات خانگی ویا نگهبان و ... را بر عهده می‌گیرند) نسبت به رعایت اصول و شرایط بهداشتی-قرنطینه‌ای و امنیت زیستی (Biosecurity) اهتمام ورزند و طبق توصیۀ دامپزشک نسبت به واکسیناسیون به موقع و مؤثر علیه بیماری هاری اقدام کنند.

  • گروه خبری : همایش,اخبار اسلایدر
  • کد خبر : 255992
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید